brookie1290 brookie1290
  • 22-08-2017
  • Mathematics
contestada

Benjamin bought 12 goldfish. Each goldfish cost $0.98. How much did Benjamin spend

Respuesta :

Kaylahappy
Kaylahappy Kaylahappy
  • 22-08-2017
So you would multiply 12 with .98. 
You would get 11.76.

Benjamin spent $11.76

Hope this helps.
Answer Link
cyxical
cyxical cyxical
  • 22-08-2017
If each goldfish cost $0.98 simply multiply this by the amount of fish bought:

(0.98)(12)
= 11.76

Benjamin spent $11.76 on his goldfish

Hope this helped!
Answer Link

Otras preguntas

HELP!!! What questions should historians ask to decide whether a source is reliable? Pick all that apply A. Who is the author? B. Is the primary source authenti
Neolithic Trade Networks People who lived during the Neolithic period weren’t just farmers. They were craftspeople, spiritual leaders, and traders. People speci
Select the correctly worded sentence. A) Lay down the book, lie down on the floor, and set your mind at ease. B) Lie down the book, lay down on the floor, and
Flora made 4 withdrawals of $50 each from her bank account. What was the overall change in her account?
Given that h(x) = |12x - 4| + 6, what is the value of x when h(x) = 4? 50 14/12 14 No Solution
6(x÷3+1÷3) answer plssssssssssssss
A grey hound can run about 40/mph is it velocity,acceleration, or speed
What is the definition of Enzyme, substrates, active site?
3. Find the solution set for this inequality: -4(3x - 5) < 2(3x + 4)
What is the pattern ? 0, 1, 8, 27, 64,