liss18 liss18
  • 22-08-2017
  • Mathematics
contestada

Jill spend $15 on diapers. If they cost $5 a package, how many packages did she buy ?

Respuesta :

ambercolee7 ambercolee7
  • 22-08-2017
The answer is three.
Answer Link
Middel17
Middel17 Middel17
  • 22-08-2017
She got 3, 3x5 is 15 3 groups each one is 5 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

All of the following are true about science except Answer A. It reflects the personal opinions and beliefs of scientists. B. It is developed using the inquiry
Which energy-level change shown in the diagram below emits electromagnetic radiation with the longest wavelength? a) an electron moving from 4 to 5 b) an electr
What is the last step in the opsec process??
which of the following best describes the differences between judaism and the vedic religion? a: judaism is monotheistic, but the vedic religion is polytheistic
Suppose f is continuous on [1,5] and the only solutions of the equation f(X)= 6 are x=1 and x=4. If f(2)=8, explain why f(3)>6. ...?
who was the muslim prophet
Consider the two vectors A(with arrow above)=5i-3j and B(with arrow above)=-i-2j 1. Calculate A (with arrow above) + B (with arrow above) 2. Calculate A (with
Question 9 of 40 (worth 1 point) which of the following components of cigarettes contains the carcinogenic compounds that cause cancer? a. phosphates b. carbo
What two numbers add up tp -13 but when multiplied equal -7
In the diagram below, G is the incenter of DEF. m In the previous question, what is m