BLOOPHELLLPP
BLOOPHELLLPP BLOOPHELLLPP
  • 23-08-2017
  • Mathematics
contestada

Seth is trying to find the unit price for a package of blank discs on sale at 10 for 5.49, his answer was $1.82 per disc is he correct?

Respuesta :

sajnishah2005
sajnishah2005 sajnishah2005
  • 23-08-2017
Seth is incorrect, because on sale, 1 disc would cost about $0.55.
I figured this out by dividing 5.49 by 10, and got $0.549 which rounds to $0.55.


If this is incorrect, I am sorry, but I am 99.9% sure that I am correct.
Answer Link

Otras preguntas

Ice floats on water.​
The silver star book
why pet cats are not called Panthera Cantus.
How many 4 inch cubes will fit in a 20 inch box?
Are there shape shifting people in the world?​
How are arithmetic and geometric sequences similar.
What power did the national government have under the Articles of Confederation?
Is this Vista Learning? Do you know what course is it? And how I can get there? Thank you!:)
Draw an outline map of Nepal and show the distribution of vegetation in it.
HURRY!! Which type of space is in the center of the circle in the sculpture? A.Abstract B.Open C.Perspective D.Positive