itzelflores11 itzelflores11
  • 23-08-2017
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate for 16oz to $4.88

Respuesta :

PraySlayConquerdaDay
PraySlayConquerdaDay PraySlayConquerdaDay
  • 23-08-2017
Hello, how are you? well to find the unit rate you have to divide. But where does the numbers go you might ask. Well you always want to put y over x so in this case, $4.88 is y and 16 is x:
$4.88    whenn you do this that equals .305 cts or if you want to round, .31 its.
--------    HOPE THIS HELPS A BUNCH :))))))) ^-^
 16oz
Answer Link
jaliyapoo
jaliyapoo jaliyapoo
  • 23-08-2017
Hi the answers to this is 4.2
Answer Link

Otras preguntas

Collect information about working of geyser and prepare a report
if the minimum velocity of a projectile is double the minimum velocity,the angle of projection is
You have 5 pounds and 10 ounces of laundry. Your washer has a capacity of 7 pounds. How many more ounces of laundry would you need to make a full load?
what are the rational numbers of -12,0,35,4.85,√12,√36,19/6,-10/11,1.4949949994
what are the rational numbers of -12,0,35,4.85,√12,√36,19/6,-10/11,1.4949949994
what is 12.345 rounded to the nearest tenth
Jim, Carla and Tomy are members of the same family.  Carla is 5 years older than Jim.  Tomy is 6 years older than Carla.  The sum of their 3 ages is 31 years. H
What is 3 to the 3rd power times 3 to the 4th power
write a paragraph on my favourite teacher
what is the gcf and lcm of 390 and 250