Atsucalasvint Atsucalasvint
  • 23-02-2024
  • Mathematics
contestada

Rosemary purchase 3 1/4 pound of tomatoes for $2.24. How much did Rosemary pay for a pound

Respuesta :

eggyoooool eggyoooool
  • 23-02-2024
Total cost = $2.24
Total weight = 3 1/4 pounds = 3.25 pounds

So, the price per pound would be $2.24 divided by 3.25 pounds

$2.24 / 3.25 pounds = $0.688 per pound

So, Rosemary paid around $0.69 per pound for the tomatoes
Answer Link

Otras preguntas

What equals to 31 using multiplication?
What equals to 31 using multiplication?
What were the origins of Islam and what are its main beliefs ..
How many syllable in electricity
john and mary went to the mall. Is that a sentence or a fragment?
Explain why summer in the Northern Hemisphere is cooler than summer in the Southern Hemisphere.
How many syllable in electricity
john and mary went to the mall. Is that a sentence or a fragment?
What were the origins of Islam and what are its main beliefs ..
(64/9)^(-2/3) Simplify the expression