raadharegmi raadharegmi
  • 25-02-2024
  • Mathematics
contestada

4 spoon coast $12. How much do 16 spoon coast?

Respuesta :

ItsMeReyy ItsMeReyy
  • 25-02-2024

Answer

cost per spoon = $12 / 4

= $3

= $3/spoon x 16

= $48

16 spoons = $48

Answer Link
carmenemmaozuna carmenemmaozuna
  • 25-02-2024

Answer:

48$

Step-by-step explanation:

this is because 16 is equivalent to 4×4. If 4 spoons cost 12 dollars you could multiply that times 4, thus getting 48. Another way to think about it is you could divide 12÷4 to get the cost of one spoon, that would give u 3, from there you could multiply it by 16 to see how much 16 spoons would cost. Sorry it that's confusing lol

Answer Link

Otras preguntas

The fact that a strain of yeast with a certain defective gene can use the human version of the gene to repair itself is evidence that yeast and humans
The spectra for elements are A) all the same B) all The same for chemical family C) The same for elements with similar mass D) all different specific to each
Formula is better for babies than breast milk. a. true b. false
Whats the least permeable type of soil?
Which of the following should be given to students before they begin a laboratory experiment?
Twice the sum of a number and seven is eight find the number
Write and simplify an expression for the perimeter of each figure.
how did the formation of the national action party change mexican politics?
Which sociological perspective views society as an organism?
is cape horn at the southernmost tip of south america?