Alanbukowski Alanbukowski
  • 26-08-2017
  • Mathematics
contestada

Joslyn wants to buy 4 packs of pens for 12$ each and a pack of pencils for 6$ how much money does she need

Respuesta :

blessedcboriginal
blessedcboriginal blessedcboriginal
  • 26-08-2017
4*12=48
6*1=6

48+6=54

She would need $54
Answer Link
spookyrevenge
spookyrevenge spookyrevenge
  • 26-08-2017
If one pack of pens costs $12, then 4 packs of pens must cost 12×4 dollars, which is 48

4 packs of pens that cost $12 each is $48 for ONLY the pens.

If she also wants one pack of pencils that costs $6, then take the cost of the pens and add $6

$48+$6 is $54.

Joslyn needs $54 to buy the pens and pencils
Answer Link

Otras preguntas

This looks super easy but its not! Does anyone know how to do this?
what are two other negative integers that have the same sum as -7 and -3
Find the coordinates of the midpoint of a segment having the given endpoints. Q(1, -3), R(11, 5)
a sporting goods store pays its wholesaler $50 for a certain baseball glove and then sells the glove to customers at a retail value of $90. what is the markup r
Is - 6.06 rational?
name one job of a cell found in a plant leaf
Write the equation in slope-intercept form of the line that has a slope of -3 and contains the point (1, 1).
5x + 2y =12 - 6x - 2y = - 14
Why is pollution never a strictly local problem
How can I fill do this problem?10x2 tens=_______tens=______