willowamazon11 willowamazon11
  • 23-04-2024
  • Mathematics
contestada

Four pencils cost as much as two erasers. How much are twelve pencils if one eraser is $1.50?

Respuesta :

regalmocha17 regalmocha17
  • 23-04-2024

Answer:

12 pencils cost $9.00

Step-by-step explanation:

Given that 1 eraser is $1.50, and four pencils cost as much as two erasers, we can set up the following equations.

e = 1.50

4p = 2e

where p represents the pencils and e represents the erasers

plug in the value of e and solve for p

4p = 2(1.50)

4p = 3

p = 3/4

p = 0.75

Total cost of 12 pencils:

12(0.75) = 9

Answer Link

Otras preguntas

What is one of the main causes of deforestation in the Sahel? a.The rainy season is usually too brief to sustain the forests. b.Severe droughts may persist for
How do I work this problem out
what is the standard equation for a parabola with focus (3,5) and directrix x=7
Lo opuesto (The opposite) de barato es caro . La madre de mi marido es mi . La cae (falls) del cielo (sky) cuando hace mucho frío. Mi hermana nunca se casó. Ell
Anna is reading her psychology text. the activation of receptors in her retina by a source of physical energy is called _____.
Prove:Sinx-2sin3x+sin5x=2sinx(cos4x-cos2x) ​
Simplify (−2)∙(2a−b)+3(a+b) PLz and Thanks
What does dante say about the substance of the spirits? Why is he so careful to point this out? Note that Ciacco longs to be remembered in the world of the livi
Can you Guys explain this (I-am not good at understanding Shakespeare’s language)
The same species of organisms with different physical traits are called