bryanacervantes bryanacervantes
  • 22-09-2017
  • Mathematics
contestada

a gallon of chocolate milk sells for $3.14. a snack-size bottle of chocolate milk sells for 3 cents per ounce. which is a better buy?

Respuesta :

nayeliquintaniownhzm
nayeliquintaniownhzm nayeliquintaniownhzm
  • 22-09-2017
A snack-size bottle of chocolate milk is better because it cost less.
Answer Link
josesmile2749 josesmile2749
  • 22-09-2017
the gallon becuase there are 128 ounces in a gallon 3 ×128= 384
Answer Link

Otras preguntas

Energy can change from one form to another. Write down the energy transfer that takes place in a mobile Phone that is not connected in a power outlet.
Which molecules are unable to pass through the phospholipid bilayer? a Sugar b Water c Oxygen d Protein
Write this equation in standard form. 7 = -4 +14 -4x +7y = -14 -(4/7)x +y = 14 4x-7y=14 4x+7y=14
Multiplication and dvision which number sentence is true? a. b. c. d.
Although I was to old to cry about the situation, tears threatened to spill down my cheeks anyway.What change is needed in this sentence?
What does unison mean? speech separate performance simultaneous HELP IM TIMED!!!!
Please help don’t understand radical
Manny Mota is currently considering investing in a high dividend yield stock with no growth potential that pays a 6% dividend yield. His tax rate is 30% and the
The id, ego, and superego are the three levels of awareness according to freud. please select the best answer from the choices provided t f
After your group discussion, respond independently to the following reflection questions. 1. What did you learn from this conversation? 2. What did you contribu