jamincris7
jamincris7 jamincris7
  • 22-09-2017
  • Mathematics
contestada

Help Needed.

Six and a half pounds of oranges cost $5.59. What is the cost of one
pound?

Respuesta :

jimmyallenmitch
jimmyallenmitch jimmyallenmitch
  • 22-09-2017
0.86 a pound. Divide 5.59 by 6.5
Answer Link
BakaFTW
BakaFTW BakaFTW
  • 22-09-2017
so you wanna basically divide 5.59 by 6 1/2 too give you .86 for each pound.
Answer Link

Otras preguntas

. You see a strange word in a paragraph describing the house where the narrator used to live. You should: 1use the context of setting to figure out what the wo
Which TWO characteristics do people who follow the same religion usually have in common? A. They practice similar rituals. B. They share the same ancestors.
A 1 on the pH scale indicates a very strong base. True or false
Question 8 If point X(-3,-2) is translated to the right 3 units and up 4 units, what will be the new coordinates? A. (0,2) B. (0.-2) C. (-2,0) D. (2,0)
helps with algebra worksheet
Reduce to simplest form. -7/8 - (-5/6) HELPPP
ANSWER QUICK 50 point question (will give brainliest) Given h(x )= −3x +5. Find the indicated values. 1. h(2) 2. h(-5)
!! please help!! Valentino did really well on his last project at work. Because of his job performance, he received a raise and a new office. What does this sce
I need help like rn
A chemist requires 0.881 mol Na2CO3 for a reaction. How many grams does this correspond to?