terryevans911owpub1 terryevans911owpub1
  • 23-09-2017
  • Mathematics
contestada

the local store is having a sale on ground beef- $10 for 3 pounds. sylvia needs 12 pounds of meat to make 50 hamburgers. how much will the ground beef for each hamburger cost?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 23-09-2017
10/3 = x / 12.....$ 10 to 3 lbs = $ x to 12 lbs
cross multiply
3x = 120
x = 120/3
x = 40....so it is gonna cost Sylvia $ 40 for the meat.

she plans on making 50 burgers......40 ($ worth of meat) / 50 (burgers)  = 
0.8....so for each burger, the meat will cost 0.80 or 80 cents <==
Answer Link

Otras preguntas

Thirty percent of all telephones of a certain type are submitted for service while under warranty. Of these, 70% can be repaired, whereas the other 30% must be
3(0.5 - p) - 4(p - 0.75); p = 2
which element has the highest monetary value? A) gold B) Silver C) nickel D) lead​
What does Upham mean when he says the girls became intoxicated by the terrible success of their acting?
A hedgehog wishes to cross a road without being run over. He observes the angle of elevation of a lamp post on the other side of the road to be 27° from the edg
A recipe for apple cider calls for 4 cups of apple juice and 3 cups of water. Which equation can be used to find X, the percent of apple juice in the recipe?
Beneficios de la fotosíntesis?
PLEASE HELP ITS MATH THANK YOUUUU
"A twenty-two," [Rainsford] remarked. "That's odd. It must have been a fairly large animal too. The hunter had his nerve with him to tackle it with a light gun.
Pleaseeee helpppppppppp