jazminbeatriz jazminbeatriz
  • 24-09-2017
  • Mathematics
contestada

K mart is advertising a back to school sale on pencils . A pack of ,30 sells for 7.97 where as a 12 pack of the same brand costs 4.77 whuch is better to buy?

Respuesta :

CalebRekt1
CalebRekt1 CalebRekt1
  • 24-09-2017
Pack of 30 is better because:

Other wise you'd be paying $9.54 for only 24 pencils.
Answer Link

Otras preguntas

The model A CDs burner burns 60 minutes of data in about 1.15 minutes. The model B CD burner Burns 60 minutes of data inanity 1.5 minutes. How much longer will
four words that contain the small word which means the opposite of ''out
find three consecutive integers such that the sum of twice he smallest and 3 times the largest is 126.
Solve for g 7h+f=2h+g
help what is 3x+17=14
which two laws helped to transform america life in the 1950s
what is 11/14 minus 1/6 as a fraction
What makes up about 50 percent of all land areas in the United States?
Explain two diffrent ways to solve:stefany ran 2 miles each day for 14 days.how many miles did she run in 14 days?explain two diffrent ways to solve this proble
A citrus grower ships grapefruit in boxes of 10. one season, the grower shipped 20,400 boxes of grapefruit. how many grapefruit were shipped