narire narire
  • 25-09-2017
  • Mathematics
contestada

DVDs are on sale for 24$ each felipe writes the expression 4X24 to find the cost in dollars of buying 4 dvds how can I rewrite Felipe's expression using distributive porperty

Respuesta :

mollielemmerowt5jr mollielemmerowt5jr
  • 25-09-2017
4 (x+24)

you need to solve for x so you need to write it as 4 (x+24)
Answer Link

Otras preguntas

Freight-in and purchase returns and allowance are not deducted from purchases to determine the net delivered cost of purchases. true or false.
Students at Tuscan School filled out a survey. The survey showed that of 374 students, 195 speak a second language. How many students speak only one language?
180/100 in simplest form
what plus what equals 232
Is mixing a physical or chemical change?
The ratio of pens to pencils is 3:5 he has 15 pens how many pencils does darnell have?
In what kind of government Does a small group have firm control over it's country?
How are lysosomes function in aging and tissue repair?
What is the slope of the hillside if the contour lines are spread out?
53 less than twice a number