desantiagoperlowtcu8
desantiagoperlowtcu8 desantiagoperlowtcu8
  • 25-09-2017
  • Mathematics
contestada

the cost of 3 candles is 19.50 what is the unit price with work shown

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 19-03-2021

Answer:

$6.50/candle

Step-by-step explanation:

The unit price here is the total price divided by the number of candles, or

$19.50

---------------- = $6.50/candle

3 candles

Answer Link

Otras preguntas

What are some interesting facts about algebra
Maya is taking her friends to a concert. Each ticket costs $25, and souvenir T-shirts are $12 each. There is a $4 service fee for the entire purchase. She has $
How does negative feedback system control your breathing rate?
Who was Benito Mussolini? A. a famous Italian-American artist during the 1930s B. a rebel against the fascist regime in Italy during the 1930s C. a fascist dict
How might the colony of Georgia have been different if Oglethorpe plan succeeded
Emperor Justinian I of the Byzantine Empire was viewed as a __________, identifying his religious and secular roles. a. monk b. priest-king c. chief pirate d
what is believed to have allowed ancient people to migrate to north and south america
a sporting goods store ordered 144 cans if tennis balls
378 x 6 using place value with regrouping
long tubes that carry water and sugar from leaves to the resr of the plant are known as