davidthang70 davidthang70
  • 24-09-2015
  • Mathematics
contestada

A 9-kg bag of mangoes for $12 ______Per kg

Respuesta :

deniseruiz58 deniseruiz58
  • 24-09-2015
Since the total was $12, you have to divide it by 9. So

12/9= $1.33
Answer Link

Otras preguntas

Consider the function f(x) = -2x + 5 what is f(5)
Galileo's approach to stimulate scientific thought and discovery influenced scientists of the industrial world just as it continues to influence modern science.
A student has only a few hours to prepare for two different exams this afternoon. The above table shows alternative possible exam scores with three alternative
compound B contains 92.31% carbon and 7.69% hydrogen. Determine the empirical formula of B​
Please help! MobiStar is a mobile services company that sells 800 phones each week when it charges $80 per phone. It sells 40 more phones per week for each $2
Why do some people prefer conventions, rather than state legislatures, for the ratification of amendments? A. State legislatures take too long to make decisions
what did Renaisance writers write about?​
Help me please, thanks......
(a.) Give three different examples of concrete populations and three different examples of hypothetical populations.(b.) For one each of your concrete and your
Add commas where they are needed:Squirrels who can’t cash checks at the A & P should be allowed first crack at the hickory nut harvest