Nikimae123 Nikimae123
  • 22-10-2015
  • Mathematics
contestada

a spool of ribbon holds 6.75 meters. A craft buys 21 spools. What is the total cost if the ribbon sells for 2$ per meter?

Respuesta :

Stephanie851216
Stephanie851216 Stephanie851216
  • 22-10-2015
Per meter? Well, if just including, ONLY, the measurement of JUST the meters itself, then.. 6x2=12, and 12x21=252. It cost a total of $252. (Not sure about my answer, sorry if it ends up wrong :( )
Answer Link
Аноним Аноним
  • 22-10-2015
252 is the answer to that.
Answer Link

Otras preguntas

Use diagrams or the description of equivalent ratios to show that the ratios 2:3, 4:6, and 8:12 are equivalent WARNING: I NEED HELP WITH THIS RIGHT AWAY! PLEASE
Describe how physical and chemical changes may be affected by temperature
What is a series of small interconnected tubes that branch from the nuclear envelope
Rename the number 120,000= Ten thousand
What are three reasons that historians give to explain why Indo-Europeans migrated?
The low temperature for 5 days was -5, -7 ,-2,2,and -3. What was the average low temperature for those days? Plz help! :)
3(x-4)=5(x+2) a. x=11 b. x=-11 c. x=1 d. x=-1
Where was the most well-known ziggurat located in Sumer? a. Umma b. Ur c. Kish d. Lagash
Describe 3 activities that you can do in central Spain. This is for Spanish.
What is 40.009 in expanded form?