hardcore5 hardcore5
  • 23-10-2015
  • Mathematics
contestada

if 3 pieces of candy cost $2.10, how much would four pieces cost

Respuesta :

Keeptrying
Keeptrying Keeptrying
  • 23-10-2015
2.80 you divide 2.10 by 3 that will give you .7 or .70 then you add 70cents to 2.10.
Answer Link
JackelineCasarez JackelineCasarez
  • 16-11-2018

Answer

Find out the how much would four pieces cost .

To prove

As given

if 3 pieces of candy cost $2.10 .

Thus

[tex]Cost\ of\ one\ piece\ candy = \frac{2.10}{3}[/tex]

Cost of one piece candy = 0.7

Cost for four pieces candy = 0.7 × 4

                                             = $2.8

Therefore the Cost for four pieces candy be $2.8 .



Answer Link

Otras preguntas

which factor contributed most to the passage of the chinese exclusion act of 1882?
is the following a function? {(1,-2),(1,-3)(2,1),(3,-2)}
what figurative ls in chapter twelve of the hobbit
Which word means "Your brother's wife?
What is the practical influence of rule of law
why charles babbage is known as father of computer science ​
What is the most appropriate decision on a product line when a company decides to lengthen its product line beyond its current range
All economies are technically mixed. A. True B. False
Brianna works at the local grocery store she needs to stock 4 shells with 120 boxs of cereal. How many boxes can she put on each shelf
A person is 1.84 m tall. What is their height in inches , if 1 m = 1.0936 yd and 1 yd = 3 ft?