Thomas2005 Thomas2005
  • 23-10-2015
  • Mathematics
contestada

you buy a bag of dog food for $12.59 and a bottle of dog shampoo for $4.75. How much more did the dog food cost than the shampoo?

Respuesta :

MomoLofty MomoLofty
  • 23-10-2015
   $12.59
-  $  4.75
___________
=  $7.84

   $7.84
+ $4.75
_____________
= $12.59

The dog food cost $7.84 more than the shampoo. 

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate the reference of studying oral literature in the twenty first century
Why is patient registration an important hospital function? Why do HIM professionals need to understand patient registration
I need the exact linear equation pls I need help
I have until Tuesday to do this please help.
a. Explain why the area of the large rectangle is 2a + 3a + 4a. b. Explain why the area of the large rectangle is (2 + 3 + 4)a.
1 2 3 4 5 Question #2 Multiple Choice The only physical requirement that an EMT must meet is that they must be strong. O True O False
What is a situation where force could be used before seeking peace.
can you help? thank youu
Solve the triangle. Round the side lengths to the nearest tenth of a centimeter.​
Which of the following is the most accurate predictor of election outcome