xxxsavageboy21
xxxsavageboy21 xxxsavageboy21
  • 21-11-2017
  • Mathematics
contestada

A pet store was selling mice 5 for $8.35. If they ended up selling 2 mice, how much money would they have earned?

Respuesta :

tgpatterson02
tgpatterson02 tgpatterson02
  • 21-11-2017
To find this out, lets find out how much one mouse cost:

Divide the cost by the number of mice:

8.35/5 = 1.67

Then multiply it by 2, the hypothetical number of mice sold:

2 x 1.67 = 3.34 

So the final answer is $3.34

Hope this helps!
Answer Link
xxkellyjelly
xxkellyjelly xxkellyjelly
  • 21-11-2017
If they sold 2 mice, it would cost $3.34
Answer Link

Otras preguntas

In which sentence are all periods used correctly? A. Mr. Langan requested a wake-up call for 9:00 A.M. on Saturday. B. Dr. Vaughn gave Mrs Vaughn a pearl neckla
What is 24/40 in simplest form
a student 1/3 of clay and a other student has 5/8 of clay what do you do if you have to divide it
how do i solve this. a-12=-34
Phil is riding his bike. He rides 25 miles in 2 hours, 37.5 miles in 3 hours, and 50 miles in 4 hours. Find the constant of proportionality and write an equatio
What is it called when the audience know something the characters don't?
In which sentence are all periods used correctly? A. Mr. Langan requested a wake-up call for 9:00 A.M. on Saturday. B. Dr. Vaughn gave Mrs Vaughn a pearl neckla
What is 15/100 in simplest form
Which is bigger 0.45 or 2/5
"To revise and make corrections" is to A. edit. B. change. C. correct. D. proofread