annaebrown9589 annaebrown9589
  • 22-12-2017
  • Mathematics
contestada

Which box of markers is a better buy box a (24 markers for $ 1.20) or brand b ( 36 markers for $1.79)? Explain your answer.

Respuesta :

Rod44 Rod44
  • 22-12-2017
24 markers for $1.20 has a unit price of 5c per marker. 36 markers for $1.79 has a unit price of 4.97c so brand b is better value.
Answer Link

Otras preguntas

Which accurately describes the relationship between cancer risk and exposure to mutagens? Cancer risk decreases when a person is exposed to mutagens because the
which term describes the difference between the greatest and the least values in a set of data? mode range median mean
Two key products China traded with other countries were?
The length of a dance floor to be replaced is 1 foot shorter than twice than width. You measured the width to be 12.25 feet. What is the area and what is the mo
35 miles per hour to feet per minute
Who is known as the father of modern geometry? A. Pythagoras B. Plato C. Euclid D. Cupid
Mrs. CADY CONSTRUCTS A CUBE WITH 512 MAGNETIC BLOCKS. STUDENTS IN HER TWO CLASSES WILL EACH MAKE AN IDENTICAL CUBE. THERE ARE 28 STUDENTS IN ONE CLASS AND 25
Is this statement true or false? Artworks are grouped together by their style or period.
Maggie is a member of her school’s environmental club and is interested in recycling. She asks the question, “How does exposure to the environment affect recycl
greatest to least 73.05 74.01 73.50