imsobadatmath imsobadatmath
  • 22-11-2015
  • Mathematics
contestada

Samantha bought 4.5 pounds of pears. Each pound cost $1.68. How much did Samantha spend?

Plz explain

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2015
4.5 * 1.68 = 7.5600
hope this helps:)
Answer Link
mani14
mani14 mani14
  • 22-11-2015
The way i would do this is ok first find how much each pound cost so would do 1.68÷4.5 and the answer is .37 so you put thant as cents. Thats how much each pound cost you need how much it cost with what you have now so its 1.68 times 4.5 and that equals 7.56.
Answer Link

Otras preguntas

When a water molecule sticks onto the side of a test tube, this is an example of
HELP PLEASE AND THANK YOU 5JAAB
Ian brought chocolate And vanilla cupcakes to school for his birthday 75 students decide to take a cupcake and 60% of them fit vanilla how many people picked va
Solve the inequality for V + 9<14
Rust forms from the reaction of a metal with oxygen; this is an example of a synthesis reaction. True False
anyone please help with this thx
Help!! Please ASAP.....
Find the constants m and b in the linear function f(x) =mx+b so that f(7) =10 and f has the slope of -7
10[tex]30 \times 400[/tex]​
A 40.0-μFcapacitor is connected across a 60.0 Hz generator. An inductor is then connected in parallel with the capacitor. What is the value of the inductance if