ambersanjose123 ambersanjose123
  • 24-11-2015
  • Mathematics
contestada

zasha spent $6 on packages of gum.How many more packages of gum that cost $1.20 each can she buy if she has a $20 bill

Respuesta :

Since3122015
Since3122015 Since3122015
  • 24-11-2015
Assuming that she had a $20 bill after buying the $6 of packages of gum:

[tex]\frac{20}{1.2}\\\frac{50}{3}\\16.667\\16[/tex]

16 packages of gum
Answer Link

Otras preguntas

How do you say "i hope he answers my question right, so i can make the right choices." In french?
is 95.045 greater than less than or equal two 95.545
fourteen boys and 21 girls will be equally divided into groups.Find the greatest number of groups that can be created if no one is left out
5/4-3/4 evaluate each expression
Surface currents are caused by a. floods. c. the wind. b. warm water. d. the equator.
Which of the following is a skill that would contribute to someone’s academic identity? researching marketing negotiating networking
What is 324 divisible
Explain how ancient Greek architecture impacted that produced in ancient Rome.
Explain how ancient Greek architecture impacted that produced in ancient Rome.
Genes separate independently during meiosis. a. true b. false