bell57 bell57
  • 22-01-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for a piece of cheese if 1.24 ponds cost 11.25$?

Respuesta :

perixwinkle
perixwinkle perixwinkle
  • 22-01-2018

[tex] \frac{cost}{pound(s)} \: \frac{11.25}{1.24} \: \frac{x}{1} [/tex]
About $9.07 per pound of cheese.

Tell me if this helps!!
Answer Link

Otras preguntas

Explain how World War I impacted minority groups while abroad and on the home front.
A tank was 1/3 full of water. After 2950 ml of water were added, the tank was 3/4 full. Find the capacity of the tank in litres?
How many cans if it was 250,and i have 3 friends ,i gave Kim 40,Jacob 80,and Mia 60?
3 physical adaptations of a frog
Egyptians could move goods north along the Nile because a. it had a weak current. c. it flowed from south to north. b. of man-made canals. d. strong winds.
Liam and Sarah have each drawn a line on the scatter plot shown below: Which line best represents the line of best fit? Line A, because it shows a positive asso
50% of Number is 250 what is 80% of that number
In which Crusade were Christians able to capture Jerusalem? A. First B. Second C. Third D. Fourth
Which of the following statements does not accurately describe stem cells? A. The use of stem cells is without any objections since it can be used in therapies
is embellish and adorn the same thing?