iwanyamza
iwanyamza
23-01-2018
Mathematics
contestada
tony bought 12 identical
Respuesta :
fmkother
fmkother
23-01-2018
Lets say a fork costs x $. Therefore a spoon costs 2x $.
2x + x = 6. => 3x = 6. => x=2
so:
a) A spoon costs: 2x = 2 × 2 = $4
b) (12 × 4) + (10 × 2) = $68
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 32+ )
Otras preguntas
Suppose a market has only one seller and only one buyer of a good. The buyer has a reservation value of $25 and the seller has a reservation value of $15. The
En la mayoría de las tiendas se permite pagar con . a. cheque b. pasaporte c. endorse
What is the history of Giuseppe Verbi
Review questions how are fire scenes different than regular crime scenes for investigators? what is the blast effect? what are the two types of high explosives?
Explain briefly what is mansturation
How did the regional conflict in Western Europe lead to the involvement of nations worldwide? Great Britain was forced defend its colonies in Africa and Asia
can someone please help me with this question ASAP.It is due tommorrow.
In mice, black fur is dominant over white fur, and black eyes are dominant over red eyes. Assuming the parents are heterozygous for both traits, which of the fo
How will you investigate a change in velocity affects the velocity of the two carts after the collision if the objects do not stick together?
Social Studies WW1: Explain how the building of alliances in Europe could make the continent more stable.Please write a paragraph for your response and please y