mahaleyrenee5311 mahaleyrenee5311
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

Is this price correct? 3.4 lbs of pears at $1.64 per pound priced at $5.58.

Question 1 options:




True




False

Respuesta :

carlosego
carlosego carlosego
  • 01-02-2018
What you must do for this case is a multiplication to get the total cost of buying 3.4 lb of pears.
 We know that each pound of pears is at $ 1.64. Then 3.4 lb of pears will be
(3.4) * (1.64) = 5.576
 Nearest cent
 5.58$
 answer
 TRUE
Answer Link

Otras preguntas

Which statement best explains why fermentation occurs in mammals? It enables mammals to generate additional ATPATP in an oxygen‑rich environment. It breaks down
Multiply 8/11by reciprocal
Which sentence is most clearly written?O A. The board made a decision surprising the unsuspecting clubmembers and causing them to become shocked.O B. When every
What was most likely the motive for creating this poster? to convince more people to enlist in the Navy to inspire unity in the fight against the Nazis to elici
PLS HELP!! 10 POINTS!! In the lecture, what landform is discussed which serves as both a geographic an cultural barrier for the people of sub-Saharan Africa? A.
Someone help me with this like right now like right now
An investigator has a file showing family incomes for 1000 subjects in a certain study. These range from $6,000 a year to 90,000 a year. By accident, the highes
i = $125 r = 6% t = 1
A summary of selected ledger accounts appears below for Alberto's Plumbing Services for the current calendar year-end. Alberto, Capital 12/31 8,500 1/1 6,500 12
which phrase is a result of a scientific law ​