jayjaydeking00 jayjaydeking00
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

Is the rate $3.94 for 1 pound considered a unit price Yes or No?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-01-2018
Yes, because a unit price is what you pay for one of many things. A unit rate, if you will.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-01-2018
Hi Jayjaydeking00, 
I know this so I will be trying to help you 
Your answer would be Yes, because a unit price is what you pay for one of many things. A unit rate, if you will.


Hope This Helps
-Jacie-
Answer Link

Otras preguntas

Help please I’m so confused
Which colonial region was MOST closely associated with the idea of the "Protestant work ethic"? A) the Middle Colonies B) the Southern Colonies C) the New Eng
Farmers are excited to learn that scientists have discovered that if the Proton Pyrophosphatase pump is in an area where the concentration gradient is too high
How do plants respond to heat?
What traits are more likely to be found in males ?
PPLSSSSSSSSSSSSSD HELPPPPPPP
How did the Russian revolution impact Russia and the citizens of Russia?
Find the value of 5!.
¿Dónde estoy si salgo de la universidad y sigue derecho hasta el final de la avenida Central, muy cerca de la playa?
Calculate the density of nitrogen gas at a temperature of 101 °C and at a pressure of 1.00 atm. Express your answer in g/L.