vdkgknsdg4681 vdkgknsdg4681
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

Megan purchased 12 square yards of flooring for a total of $432. what was the price of this flooring per square foot? how do i sovle ?

Respuesta :

Ireland22
Ireland22 Ireland22
  • 24-01-2018
432/12 = $36 per square yard
Answer Link
cupkakekawaii45
cupkakekawaii45 cupkakekawaii45
  • 24-01-2018
To find the answer to the problem your need to divide $432/12 which is $36 so $36 is the price per square foot.
Answer Link

Otras preguntas

WILL MARK BRAINLIEST
What is the best plan for creating safe exercise goals 1 keep them fun 2 keep them low-intensity 3 keep them realistic 4 keep them high-intensity
Which name was given to franklin Roosevelt's program for fighting the Great Depression
Discuss the technique used for studying population density and explain the strength and weakness of each technique in its application.
As passed by the Congress after McKinley delivered his war message to Congress, the declaration of war against Spain was modified by the Teller Amendment, which
true or false An invalid statistical test measure may have questions that are misinterpreted.
During science class, while studying mixtures, you mix together table salt and sand. You teacher challenges you to separate the salt from the sand. What propert
In what part of North America do you find Canadian Shield?
A circuit contains three resistors connected in series. the value of r1 is 150 , the value of r2 is 60 , and the value of r3 is 620 . what is the total resistan
Without the wind, a plane would fly due east at a rate of 150 mph. The wind is blowing southeast at a rate of 50 mph. The wind is blowing at a 45 angle from due