mrwondertrade mrwondertrade
  • 25-01-2018
  • Mathematics
contestada

If Michelle spends $1.60 for lunch and $.80 for snacks each day, how much does she spend in 5 days?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 25-01-2018
1.60 + .80 = 2.40

Michelle spends $2.40 in all everyday

2.40 x 5 = 12

Michelle spends $12 in 5 days

hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

How did the American public react to televised scenes of Birmingham's police force turning dogs and fire hoses against peaceful civil rights marchers? a. Northe
what are chromosomes made of? a. Gametes b. Carbohydrates C)DNA D)Tetrads
Is the verb in the sentence in the active voice or the passive voice? This race car is driven by a sixteen-year-old boy. a. passive voice b. active voice could
Find the area of the polygon with vertices of A(0,1), B(0,5), C(4,5), and D(6,1).
what is 6h+25-5h/4 when h is 8
How often is the population size of the state legislative districts reviewed?
Which type of white blood cells consumes microorganisms
How often is the population size of the state legislative districts reviewed?
What were the four natural resources needed for British industrialization?
Which statement describes the U.S. government's reaction to the establishment of a communist state in Russia? a. President Woodrow Wilson sent arms to help supp