alexfreeman204
alexfreeman204 alexfreeman204
  • 25-01-2018
  • Mathematics
contestada

I bought 4 1/2 lb of bananas for 3.98. What is the price per pound of bananas? A. $.88 B. $1.13 C. $1.88

Respuesta :

chainsawsyrup
chainsawsyrup chainsawsyrup
  • 25-01-2018
The answer is A $.88 because 3.95 / 4.5 = .88

I hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

What job did the cpi have during world war 1?
In a restaurant, the probability that a customer orders steak is 4/10.  The probability of the same customer ordering dessert after their meal is ¼.  What is th
| 25 POINTS | Please help me, I am taking Spanish, but I'm having a lot of trouble with double object pronouns, I cannot seem to wrap my head around them. The
Lashonda bought 4 CDs that were each the same price. Including sales tax, she paid a total of $47.20. Each CD had a tax of $1.10. What was the price of each CD
what is the working principle of computer?
During the civil war, soldiers had to live in unsanitary conditions. how did these conditions contribute to wartime deaths?
What is the median for the data set? Heart Rate 5 | 0 6 | 0 0 0 7 | 0 0 8 | 0 0 9 | 0 5 | 0 = 50 beats per minute 1. 40 2. 60 3. 65 4. 70
Write a real world context for ratio of 2 to 7
If a college entrance essay includes information that describes the experience of the speaker, then which means of persuasion does it employ? A. Ethos B. Logos
Angela goes to the garden. There is a fountain. A circular fountain with a 10m radius lies alone in the center of a circular park with a 200 m radius. Calculate