Cgabriel350 Cgabriel350
  • 26-01-2018
  • Mathematics
contestada

priya paid $11 for two notebooks and one pack of pencils. The pack. of pencils costs $4. What equation can she write to find the price of each notebook

Respuesta :

dee600 dee600
  • 26-01-2018
$11=$4+2p

or x=($11-$4)/2
Answer Link

Otras preguntas

to select a new theme for a slideshow use the blank tile in the ribbon
How far will a migrating bird travel if they fly at a speed of 6.2 m/s for 10.0 hours?
The EU modified its Common Agricultural Policy (CAP) in an effort to reduce expensive and unwanted surpluses. This is an example of
if earth stops rotating then what will be the value of 'g' at poles
A swimmer swims 1000 m in the pool in 8.6 minutes. What was the average speed of the swimmer in m/s?
a person who agreed with Hamilton's viewpoint in a quote would say
you are traveling in a car that is moving at a velocity of 20 m/s. suddenly a car 10 meters in front of you slams on its brakes. at the moment you also slam on
What does the value of n represent in the related division problem? N= 6*35+4. A) Divisor B) Dividend C) Quotient D) Remainder The value of n is 214, but how d
which of these events influenced the formulation of the truman doctrine
How did the age of enlightenment play a role in independence?