awesomesauce087
awesomesauce087 awesomesauce087
  • 26-01-2018
  • Mathematics
contestada

Jesse bought 5.2 pounds of grapes for &7.75. Using the unit rate, how much would 3 pounds of grapes cost?

Respuesta :

darkoair79 darkoair79
  • 26-01-2018
Rounded, it would cost $4.50 :)
Answer Link

Otras preguntas

What is one possible effect of high unemployment in a mixed market economy?
What does emotional development deal with? understanding your own emotions keeping healthy relationships with others controlling your own emotions all of the ab
Please solve the problems attached in the pictures. Thanks!
How did the result of the Spanish-American war affect the expansion of the United States?
simplify (10+5i) / (2-i)
Stories in six words help us to see that A. good stories all contain the same elements. B. six words are enough to convey any message. C. vocabulary and pun
Which is true about the Roosevelt Corollary?
Calculate the unpaid balance, finance charge, and new balance using the unpaid balance method. Note: interest rate is given as a monthly rate. Previous balance
The temperature at 5:00AM this morning was 25°F. By 8:00AM, the temperature had increased by 40%. What was the temperature at 8:00AM?
What is the top grossing movie as of 2016?