lucreciasturgep4ld66 lucreciasturgep4ld66
  • 23-02-2018
  • Mathematics
contestada

one pack 30 pencils is 7.97 and the other pack of 12 pencils is 4.77 which is the better buy? and why?

Respuesta :

meowrrr
meowrrr meowrrr
  • 23-02-2018
The price of a pencil in a pack of 30 pencils
7.79/30
The price of one pencil in that pack is about 0.266

The price of a pencil in a pack of 12 pencils
4.77/12
The price of one pencil in that pack : 0.3975

0.266>0.3975
One pack of 30 pencils is cheaper
Answer Link

Otras preguntas

Solve this equation 4(3n-1.2)-0.5=9.5n+6.2
How close was the wolf to the little red riding hood?
Sandy is working with a carpenter to frame a house. They are using 8-foot-long boards, but each board must be cut to be 7 feet, 10 three fourths inches long. Ho
1. Which of the following are anthropogenic sources of acid rain? volcano emissions, lightning, and microbial processes industrial emissions and other man-made
A 2 kilogram bowling ball is 2.5 meters off the ground on a post when it falls just before it reaches the ground it is traveling 7 m/s assuming there is no air
What factors in the environment cause weathering
I WILL REWARD BRAINLIEST!!!
Jean can swim 100 meters in 1.86 minutes. Sean can swim the same distance in 2.12 minutes. Sean takes _____ of a minute longer than Jean to swim 100 meters.
“Thou are not lovelier than lilacs” by Edna St. Vincent Millay Thou art not lovelier than lilacs,—no, Nor honeysuckle; thou art not more fair Than small white s
1 the life cycle of a star begins with a cloud of gas and dust called a