mgolonks13 mgolonks13
  • 23-02-2018
  • Mathematics
contestada

Four bars of soap cost $1.12. What would you pay for 2 dozen bars? (1 dozen=12)

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 23-02-2018
4 bars = $1.12
Multiply the above equation by 6.
24 bars = $6.72 . . . . . . the cost for 2 dozen bars.
Answer Link

Otras preguntas

Which colony's founders believedl the tolerance was a great virtue?
There are multiple chickens and rabbits in a cage. There are 72 heads and 200 feet inside of the cage. How many chickens are in there and how many rabbits?
A depressed friend has turned to you for help. What is the first step you should take to help your friend?
What makes the phosphorus cycle different from the carbon cycle? a. Phosphorus is abundant throughout the biosphere, and carbon is not. b. Unlike phosphorus,
Michael was a really big guy. He was a linebacker on the football team, and his shoulders were twice the size of most people’s. Everyone knows Michael at school
The envelope of gases surrounding Earth is known as the atmosphere. Which of the following statements accurately describes the atmosphere? A.The atmosphere is
Shelly drove 320 miles in 8 hours. Maurice drove 230 miles in 5 hours. who drove at a faster rate? how much faster?
Why did most states limit the power of their governors and divide their legislatures into two bodies?
12.72 ÷3.6= estimate the quotation
In a city baseball league, the tigers are 1 1/2 games behind the Pirates and the Pirates are four games ahead of the Cubs how many games separate the tigers in