princessaocw1 princessaocw1
  • 23-02-2018
  • Mathematics
contestada

22 gallons of gas cost $65.56 what is the unit rate for one gallon of gas

Respuesta :

Astute
Astute Astute
  • 23-02-2018
Hey there!

If we would want to find out what it would be, we would have to divide it.

Your correct answer would be (2.98)

I did 65.56/22.

Hope this helps you!
Answer Link
Kaikerscupcake
Kaikerscupcake Kaikerscupcake
  • 23-02-2018
Hey there! :D

When you find the unit rate, you have the input factor, (or the unit you want to find) equal to 1. 

22/22= 1

Divide the price of the gas $65.56 by 22.

65.56/22= 2.98

Each gallon of gas is $2.98.

I hope this helps!
~kaikers
Answer Link

Otras preguntas

Identify facts that show that winston has fully accepted big brother
what is b in 12-b=12.5
which of the following was an outcome of the Iranian revolution? A. Citizens were allowed freedom of speech. B. iran became a multiparty democracy C Islamic law
Show your work please.
A garage is scheduled to have a temporary gravel floor until the homeowner has the funds necessary to pour a concrete floor. Washed gravel is 105 pounds per
Which of the following graphs represent a function?
What are the excluded values? x-7 / x+9 ( /) represents the line between a fraction in case u didn't know a. x=7 b.x=9 c.x=-9 d. none of the above
Please Help with this problem
A:2 B:3 C:5 D:4 Please help, i'm stuck.
Evaluate 6(8 – 3) a) 45 b) 30 c) 11 d) 66