Leeomie7406 Leeomie7406
  • 25-02-2018
  • Mathematics
contestada

A restaurant owner spends 892 for 65 pounds of produce. Which equation could you use to find the price per pound

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 27-02-2018
(price/pound)*65 = 892
Answer Link

Otras preguntas

Using India's population pyramids into its hypothetical future, how is it possible for a population to continue growing in several generations after women begin
The idea that all living things are made up of cells is considered scientific law. This means the idea a)is an emerging scientific idea that has a logical expla
what was the goal of the framers when they met at Independence Hall
Which conquistador led the Spanish conquest of the Inca empire?
Which of the following statements about hunger and appetite is true? A) An appetite will cue the body to start eating using attention-grabbing symptoms like a
What is similar about a satire and a parable? Choose the best answer. a. Both use humor to entertain an audience. b. Both are very short in length. c. Both atte
What is similar about a satire and a parable? Choose the best answer. a. Both use humor to entertain an audience. b. Both are very short in length. c. Both atte
Each sentence below describes a cause-and-effect relationship. Which of the following sentences has the cause underlined? A. We turned up the heat since it wa
40 percent of what number is 28
What is true about single-parent families? A)They face less stigma than nuclear families B)They typically experience a higher income than nuclear family C)They