rickaustin970 rickaustin970
  • 22-03-2018
  • Mathematics
contestada

Met paid $9 for 2 tuna sandwhiches at the same rate, how much does meg pay for 8 tuna sandwiches

Respuesta :

Flowerly
Flowerly Flowerly
  • 22-03-2018
Hey there!


To solve this, first divide the numbers 9 and 2 . . .

9 divided by 2 = 4.50

This means that it costs $4.50 for 1 sandwich.

Next, multiply 4.50 and 8 . . .

4.50 x 8 = 36 <-----

Meg paid $36 for 8 tuna sandwiches.

Hope this helps you.
Have a great day!
Answer Link

Otras preguntas

This use of refrain conveys the speaker's joy at being lifted from his sad state by the beauty of nature.10. What is a probable reason for the style and diction
Whats the information On a food label provides us
Which statement best describes how globalization commects the world?Gobication helps create new forms of transportation, communication, and technologyGeballatio
What prompted Mahatma Gandhi to write his autobiography
Which diagram represents rx ◦ RO,180°? Triangle A B C is reflected across the line of reflection x to form triangle A prime B prime C prime. Triangle A prime B
Only associated with fully modern Homo sapiens
How to commission a clinical educational training unit?
Please describe how your background and experiences will ensure student achievement and success in a diverse environment.
Given: N2 (g)V: 74.683 Ln: 6.0879 molT: 473.18 KWanted: P in atmospheres?p=atm
A rectangle has sides measuring (4x + 5) units and (3x + 10) units. Part A: What is the expression that represents the area of the rectangle? Show your work. (