rainbowluna06 rainbowluna06
  • 23-03-2018
  • Mathematics
contestada

Maggie bought 52 ounces of swordfish selling for $6.92 per pound. What was her total cost?

Respuesta :

Jazzymtz
Jazzymtz Jazzymtz
  • 23-03-2018
52/16=3.25
6.92*3.25=$22.49
Answer Link
godwinihagh
godwinihagh godwinihagh
  • 22-01-2020

Answer:

Maggie’s total cost was $22.49.

Step-by-step explanation:

Weight conversion from ounces to pounds: 16 ounces = 1 pound; therefore, 52 ounces of swordfish = 52 ÷ 16 = 3.25 pounds.

We were informed that 1 pound of swordfish cost $6.92; therefore, 3.25 pounds of swordfish would cost Maggie = $6.92 × 3.25 = $22.49.

Answer Link

Otras preguntas

can you tell me what is ballet?
what is airbrushing? could you help me?
Which refers to an injury to a joint?a. osteoporosisb. bursitisc. scoliosisd. carpal tunnel syndrome
the famous irrational numbers
A ball falls, rebounds to 72% of its previous height and falls again. After two bounces, the ball reached a height of 25cm. From what height was the ball droppe
write an equation for each condition 1) The line with a slope of 7 and a y-intercept of -1( in slope-intercept form) 2) The line that passes through (1,-5) and
35% of what number is 17
how would I calculate the X from a known velocity when launching a ball off a table?
Multiply and simplify(x-3y) (x + 3y)
how much interest will you get on $800 investment for 1 year at 6.45% ?