katiebugg621p7o0u0 katiebugg621p7o0u0
  • 24-04-2018
  • Mathematics
contestada

A jeweler bought 1/3 ounce of silver at a cost of $24.72 per ounce she also bought two gemstones that cost $8.92 each

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-04-2018
1 ounce of silver = $24.72

1/3 ounce of silver = $24.72 x 1/3 = $8.24



1 gemstone = $8.92

2 gemstones = $8.92 x 2 = $17.84



Total = $8.24 + $17.84 = $26.08


Answer: Total cost =  $26.08
Answer Link

Otras preguntas

factoring quadratics 4x^2-13x+3=0
The points (0,5) and (0,-5) are the endpoints of the diameter of a circle. The point (3,y) is on the circle, in quadrant 4. What is the value of y?
Which percent is equivalent to 3/5 ?
mention four states of matter and explain and give examples​
Three times the sum of a number and 2 is the same as three-fifths of the sum of the same number and 22. What is the number?
Marcie solved the following inequality, and her work is shown below. What mistake did Marcie make in solving the inequality? (9th grade Algebra 1)
According to Alexander Hamilton in Federalist No. 28, how would the Founders' vision for a federal republic work? a. States would take turns in leadership roles
article about merits of living in a society that is diverse and how it bring opportunities
which is higher MBBS or MD​
Cuanto da √(1 ÷ 6^2 - 1 ÷ 10^2)