leannaadrian
leannaadrian leannaadrian
  • 25-04-2018
  • Mathematics
contestada

Help if you can please help me

Help if you can please help me class=

Respuesta :

ktreyb
ktreyb ktreyb
  • 25-04-2018
4. The best container to buy would be the 28 oz jar. 

I got this by finding out how much of each you can get per dollar. Since the 12 oz jar is 99 cents, you can assume it's a little over 12 oz per dollar. For the 28 oz jar, you do 28 / 2.05 which is approximately 13.66 oz per dollar. 

12 and some decimal < 13.66 oz per $1. 

Thus, the 28 oz jar give you more for your money. 
Answer Link

Otras preguntas

Which network is the predecessor of the Internet?
What is the y-intercept of the function f(x)=0.65^x-2 +5. Round to two decimal places
what is the formula to determine length?
What does the poet suggest is a better way to behave then how Helen Gray is behaving
If your paycheck indicates that you worked 7.5 hours each day in an 8-day pay period, how many hours did you work in all? A. 54 hours B. 40 hours
Which term of the sequence 114,109,104,...is first negative term
In how many different ways can a president vice-president and secretary be elected from a class of 15 students
what is the number of ways to arrange 5 objects from a set of 9 different objects
A single gram of 235U fuel can heat and boil 2.49 x 107 g of water. What volume of water is this?
The ease with which an investment can be converted to cash without a substantial loss in dollar value is called the