SmolSkele
SmolSkele SmolSkele
  • 26-04-2018
  • Mathematics
contestada

Could someone explain to me how to find the unit value for something?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 26-04-2018
unit cost would be found by dividing the amount spent ( total cost) by the quantity of items bought.

 for example if you bought 5 apples for 10 dollars
 the unit cost of the apple is 10 / 5 = 2 dollars per apple


Answer Link

Otras preguntas

what is two hundred sixty-five thousandths in decimal form
How do i use a table of values to graph this function y=-x^2+4x+5?
is 25 milligrams lighter or heavier than 25 centigrams
What is 4.12 as the quotient of the 2 integers in simplest form? ?/?
Which president created the Bureau of the Budget, reduced the national debt, cut taxes, and appointed black men to public office? A. Calvin Coolidge B. Warren G
Javier bought 48 sports cards at a yard sale. Of the cards, 3/8 were baseball cards. How many cards were baseball cards? A:48 B:18 C:6 D:3
What is the difference between vascular and nonvascular plants? Circle the correct answer. A. presence of leaves B. need water in order to grow C. have systems
PLEASE HELP I GIVE THANKS
Heather must choose a number between 55 and 101 that is a multiple of 3, 5, and 9.
if 64 feet of rope weigh 20 pounds how much will 80 feet of the same type of rope weigh