dragonboiiiii33 dragonboiiiii33
  • 27-04-2018
  • Mathematics
contestada

At a grocery store salted peanuts in the Shell cost $0.30 per ounce is $5 enough money to buy one lb of peanuts if it is what amount of money will be left over?

Respuesta :

630307217 630307217
  • 27-04-2018
yes it will be and there will be 50 cents over
Answer Link
apecar
apecar apecar
  • 27-04-2018
There are 16 ounces per every pound. 0.30*16=4.8 So yes, it's more than enough more. 5 - 4.8 = $0.2 left over
Answer Link

Otras preguntas

Who was a person similar to cincinnatus?
Which statement defines externality?
What is the controlling idea? every entrepreneur should advertise one’s products on the internet. the internet has countless forums on which people share meanin
Which human action does not alter the earth's landscape?
Fill in what I haven't filled in
How do you add unlike fractions
If you had to write the declaraition of independence in 1776 what would you include
The less mass in a given volume of air, the a. more the air weighs. b. greater the air pressure. c. more dense the air. d. less dense the air.
When using technology, what is the first step in constructing a copy of angle SUN? A- Draw ray DE away from angle SUN. B- Draw a circle with point U as the cent
Subtract 41/8 - 33/8