haileyhenriques32 haileyhenriques32
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $1.75. What is the cost of oranges, in dollars per orange

Respuesta :

wbusche580 wbusche580
  • 23-10-2020
$0.25 per orange. Or .25:1
Answer Link

Otras preguntas

Mrs. Morton has a special reward system for her class. When all her students behave well, she rewards them by putting 3 marbles into a marble jar. When the jar
What does the Disk Defragmenter tool do? A. It analyzes the storage capacity of the disk and defragments it. B. It scans the system for errors and attempts to
the cost of 2.5 pounds of cheese is $6.50 what is the cost for 1 pound of cheese?
Which ordered pair is not a solution of y = -3x + 4
What's the best definition of the term "paraphrase"? A. To analyze every single line for hidden meanings B. To rewrite figurative language into sol
What is the interquartile range of this data set ?
Why is boxer a particularly tragic character?
Two men are pushing a box in the same direction, to the right along the floor. the first man is pushing with a force of 20n. the second man is pushing with a fo
The volumes of apple juice in cartons are normally distributed with a standard deviation of 120 mL. Find the mean, to the nearest whole number, if 34% of these
What purpose is served by a cooling down period?